Awards Achievements & Honors

Awards & Honors Brief

-------------------------------------------------

*    Won more than 332 Gold, Silver & Bronze medals in national & state-level Traditional Sanskrit Elocution competitions organized by Rashtriya Sanskrit Sansthan held annually.
*    Won prizes in English Handwriting and Sanskrit Handwriting competitions.
*    Participated in All India Sports Council Yoga Competitions.
*    Won many prizes in the games of kabaddi, kho-kho and cricket at district-level.
*    Participated in national-level drawing contest organized by GSEB.
*    Received prizes in Group Singing competitions organized by Bharat Vikas Parishad.
*    Won prizes in drawing, poetry & essay competitions organized by 'Avantika', New Delhi.
*    Bagged two Gold Medals in RSSU level examinations.
*   6 students of DSS received 1st, 3rd, 4th, 6th, 7th, 8th  positions in Top Ten of GSEB,
     grade 10th.
*    DSS became the first Sanskrit school in the world accredited internationally.
*    Students from DSS are appointed to serve abroad (Seychelles and Dar-es-salaam).
 

 

 

 

Awards & Honors Detailed

-------------------------------------------------

* Sanskrit Padya Path Pratiyogita                                                                           

March 2000

No

Name

Prize Rank

School / Uni.

1

Hardik Thakar

1st Prize

School level

2

Sadhu Ramkrishnadas

2nd  Prize

College level

           

* State level Traditional Sanskrit Elocution Competition :-                        

November 2000

Conducted by :           Dept. of Edu., Govt. of Gujarat

Through-Sanskrit Sahitya Academy,

Old Sachivalaya, 3rd  Floor, Sector-17,

Gandhinagar. 

Place :             Shree Swaminarayan Mandir, Kalupur, Ahmedabad.           

No

Name

Prize Rank

School / Uni.

1

Rajesh Bhagat

3rd Prize (Vyakaran)

College level

2

Sadhu Ramkrishnadas

2nd  Prize (Sankhya Yoga)

College level

3

Sadhu Brahmswarupdas

3rd  Prize (Vedant)

College level

 

* Board level examination :-                                                                        

December 2001

Conducted by :           Rashtriya Sanskrit Sansthan, 

56-57, Institutional Area, New Delhi

No

Name

Prize Rank

School / Uni.

1

Thakar Hardik

Gold Medal

School level

 

* Sanskrit Elocution & Antyakshari Competition :-                                     

August 2001

             Conducted by :           Vartantu Sanskrit Mahavidyalaya

Place :                         Bhagvat Vidyapitha, Sola,

Ahmedabad.  

No

Name

Prize Rank

School / Uni.

1

Vyas Harivansh S.

‘A’ Grade, Sloka Antyakshari

College level

2

Thakar Hardik B.

‘A’ Grade, Sloka Antyakshari

College level

3

Sadhu Ramkrishnadas

‘A’ Grade, Sloka Antyakshari

College level

4

Mukesh Bhagat

2nd  Prize – Elocution (Sahitya)

College level

5

Rajesh Bhagat

2nd  Prize – Elocution (Vyakaran)

College level

6

Pravin Bhagat

1st  Prize – Elocution (Vedanta)

College level

 

 

* Sanskrit Elocution Competition :-                                                 

August 2001  

Conducted by :           Sanskrit Bharati, 11, Amrakunj, Dr. Hegdevar Rd. Juna Dhorbazar, Kankariya, Ahmedabad.

Place :                         Bhasha Bhavan, Gujrat University, Ahmedabad.

           

No

Name

Prize Rank

School / Uni.

1

Sadhu Bhaktivedantdas

3rd Prize

College level

 

 

 

* International Geeta Chanting Competition :-                                                      

September 2001

Conducted by :           Chinmaya Mission, Ahmedabad & International group of chinmaya mission.

Place : Chinmaya Mission, Ahmedabad

 

(A) City level – Chinmaya Mission, Ahmedabad.

Category - ‘C’

No

Name

Prize Rank

1

Jani Nirav B.

1st  Prize

2

Joshi Chintan D.

1st  Prize

 

Category - ‘D’

No

Name

Prize Rank

1

Joshi Ullas J.

1st  Prize

2

Johsi Vijay N.

1st  Prize

3

Thakar Hardik B.

1st  Prize

4

Pandya Yogesh N.

1st  Prize

5

Vyas Harivansh S.

1st  Prize

6

Vyas Mohit J.

1st  Prize

 

(B) State level – Chinmaya Mission, Ahmedabad.

Category - ‘D’

            No

Name

Prize Rank

1

Vyas Harivansh

1st  Prize

2

Thakar Hardik

2nd  Prize

3

Vyas Mohit

3rd  Prize

 

(C) National level – Chinmaya Mission, Chennai

Category - ‘D’

            No

Name

Prize Rank

1

Vyas Harivansh

5th  Prize

 

 

* State level Traditional Sanskrit Elocution Competition :-                        

December 2001

Conducted by :           Dept. of Edu., Govt. of Gujarat

through Sanskrit Sahitya Academy,

Old Sachivalaya, 3rd  Floor, Sector-17,

Gandhinagar. 

Place :             Shree Swaminarayan Mandir, Kalupur, Ahmedabad.

No

Name

Prize Rank

School / Uni.

1

Sadhu Bhaktivedantdas

2nd Prize (Sahitya)

College level

2

Sadhu Rajesh Bhagat

2nd  Prize (Vyakaran)

College level

3

Sadhu Ramkrishnadas

2nd Prize (Sankhyayoga)

College level

4

Pravin Bhagat

2nd Prize (Vedant)

College level

 

* Board/University level examination :-                                                                 

April-May 2002

Conducted by :           Rashtriya Sanskrit Sansthan, 

56-57, Institutional Area, New Delhi

No

Name

Prize Rank

School / Uni.

1

Sadhu Brahmswaroopdas

Gold Medal

College level

2

Vyas Tushar N.

Gold Medal

School level

 

* International Geeta Chanting Competition :-                                                      

August  2002

Conducted by :           Chinmaya Mission, Ahmedabad & International group of chinmaya mission.

Place : Chinmaya Mission, Ahmedabad

(A) City level – Chinmaya Mission, Ahmedabad.

 

Category - ‘C’

No

Name

Prize Rank

1

Johsi Chintan D.

1st  Prize

2

Joshi Ullas J.

1st  Prize

Category - ‘D’

No

Name

Prize Rank

1

Jani Nirav R.

1st  Prize

2

Johsi Vijay N.

1st  Prize

3

Thakar Hardik B.

1st  Prize

4

Pandya Yogesh N.

1st  Prize

5

Vyas Harivansh S.

1st  Prize

(B) State level – Chinmaya Mission, Ahmedabad.

 

Category - ‘D’

            No

Name

Prize Rank

1

Vyas Harivansh

1st  Prize

2

Thakar Hardik

1st   Prize

3

Vyas Mohit

2nd   Prize

 

 

(C) National level – Chinmaya Mission, Chennai

Category - ‘D’

            No

Name

Prize Rank

1

Vyas Harivansh

5th  Prize

 

 

* Board/University level examination :-                                                                 

April-May 2003

Conducted by :           Rashtriya Sanskrit Sansthan, 

56-57, Institutional Area, New Delhi

No

Name

Prize Rank

School / Uni.

1

Trivedi Bhagirath

Gold Medal

School level

 

 

* State level Traditional Sanskrit Elocution Competition :-                        

November 2003

Conducted by :           Dept. of Edu., Govt. of Gujarat

through Sanskrit Sahitya Academy,

Old Sachivalaya, 3rd  Floor, Sector-17, Gandhinagar.

Place :             Dakor Sanskrit Vidyalaya, Dakor

 

No

Name

Prize Rank

School / Uni.

1

Sadhu Bhaktivedantdas

1st Prize (Vedant)

College level

2

Sadhu Bhaktavatsaldantdas

1st Prize (Meemamsa)

College level

3

Sadhu Hrimukunddantdas

2nd Prize (Vyakaran)

College level

4

Sarjudas Bhagat

1st Prize (Dharmashastra)

College level

 

* National level Traditional Sanskrit Elocution Competition :-                  

December 2003

Conducted by :           Rashtriya Sanskrit Sansthan, 

56-57, Institutional Area, New Delhi

Place :             R. S. Vidyapitha, Jaipur Campus, Jaipur, MH.

No

Name

Prize Rank

School / Uni.

1

Sadhu Bhaktavatsaldantdas

Gold Medal (Meemamsa)

College level

2

Sadhu Bhaktivedantdas

Silver Medal (Vedant)

College level

3

Sarjudas Bhagat

Gold Medal (Dharmashastra)

College level

 

* International Geeta Chanting Competition :-                                                      

August 2004

Conducted by :           Chinmaya Mission, Ahmedabad & International group of chinmaya mission.

Place : Chinmaya Mission, Ahmedabad

(A) City level – Chinmaya Mission, Ahmedabad.

 

No

Name

Prize Rank

1

Johsi Chintan D.

1st  Prize

2

Jani Nirav R.

1st  Prize

3

Pandya Yogesh

1st  Prize

 

* Traditional Sanskrit Elocution Competition :-                                          

November 2004

Conducted by :           Sanskrit Bharati, 11, Amrakunj, Dr. Hegdevar Rd. Juna Dhorbazar, Kankariya, Ahmedabad.

Place :                         C.U. Arts College, Law Garden, Ahmedabad.

 

No

Name

Prize Rank

School / Uni.

1

Sadhu Vedantswaroopdas

1st Prize

College level

 

* State level Traditional Sanskrit Elocution Competition :-                        

November 2004

Conducted by :           Dept. of Edu., Govt. of Gujarat

through Sanskrit Sahitya Academy,

Old Sachivalaya, 3rd  Floor, Sector-17,

Gandhinagar. 

Place :                         Shree Swaminarayan Gurukul, S.G. Highway, Chharodi, Ahmedabad

 

No

Name

Prize Rank

School / Uni.

1

Sadhu Harimukunddas

2nd Prize (Vyakarana)

College level

2

Sadhu Vedantswaroopdas

1st Prize (Sahitya)

College level

3

Sadhu Dharmanandandas

2nd Prize (Nyaya)

College level

4

Sadhu Bhaktivedantdas

1st Prize (Vedant)

College level

5

Sadhu Bhaktavatsaldas

1st Prize (Meemamsa)

College level

6

Adesara Divyesh P.

1st Prize (Sankhyayoga)

College level

7

Sarjudas Bhagat

1st Prize (Dharmashastra)

College level

8

Sadhu Haricharandas

2nd Prize (Jyotish)

College level

 

                                    Won the state level Vijay Vaijayanti by getting 21 points.

 

 

 

* National level Traditional Sanskrit Elocution Competition :-                  

December 2004

Conducted by :           Dept. of HRD, Govt. of India

through Rashtriya Sanskrit Sansthan, 

56-57, Institutional Area, New Delhi

Place :                         Shree Kamkoti Sanskrit Vidyapeetha, Kanchipooram, Tamilnadu.

No

Name

Prize Rank

School / Uni.

1

Sarjudas Bhagat

Gold Medal (Dharmashastra)

College level

2

Sadhu Bhaktavatsaldas

Bronze Medal (Meemamsa)

College level

3

Adesara Divyesh P.

Silver Medal (Sankhyayoga)

College level

 

 

* City level Group Song Competition :-                                                                   

August 2005

Conducted by :           Bharat Vikas Parishad, Satellite, Ahmedabad.

Place :             Bharat Vikas Parishad, Satellite, Ahmedabad.

No

Name

Prize Rank

School / Uni.

Group

11 Students

3rd Prize

School level

 

* Geeta Chanting Competition :-                                                                             

August 2005

Conducted by :           Chinmaya Mission, Ahmedabad

Place :                         Chinmaya Mission, Ahmedabad.

(A) City level competition :-

 

Category - ‘D’

No

Name

Prize Rank

1

Bhagirath Trivedi

‘A’ Grade

2

Prakash Chobisa

‘A’ Grade

 

* Avantika Awards of merit-certificates to our students on different competitions.

October 2005

 

Std.

Name

Category

10

Raval Ankit J.

Painting, Poetry, Slogan

8

Pandya Siddharth H.

Painting, Poetry, Slogan

8

Pathak Ronak Y.

Slogan

8

Joshi Tushar H.

Slogan

8

Mehta Nahush K.

Painting

8

Trivedi Brijesh D.

Painting, Poetry, Slogan

6

Dave Devarshi R.

Painting

6

Bhatt Hemal V.

Slogan

6

Trivedi Darshan H.

Poetry

8

Trivedi Harshil P.

Painting, Slogan

12

Bharad Mehul M.

Poetry

 

      ‘Avantika’ essay competition:

Std.

Name

Category

6

Jagani Abhay K.

Essay

6

Rakholiya Raviraj V.

Essay

 

 

* State level Traditional Sanskrit Elocution Competition

October 2005

 

No

Name

Prize Rank

1

Sadhu Bhaktavatsaldas

1st Prize (Nyaya)

2

Sadhu Bhaktivedantdas

1st Prize (Sahitya)

3

Sadhu Harimukunddas

1st Prize (Mimamsa)

4

Parshad Sarjubhagat

1st Prize (Dharmashastra)

5

Sadhu Vedantswarupdas

2nd Prize (Vedant)

6

Sadhu Nilkanthcharandas

2nd Prize (Vyakaran)

7

Sadhu Dharmanandandas

3rd  Prize (Sankhyayoga)

8

Sadhu Haribaldas

3rd Prize (Jyotish)

 

Shalaka  Competition

1

Vijay N. Joshi

1st Prize (Nyaya)

2

Tushar N. Vyas

1st Prize (Vyakaran)

3

Harivansh S. Vyas

2nd Prize (Sahitya)

 

Samasya Poorti (Shighra Kavita) Competition

1

Harivansh S. Vyas

1st Prize

 

‘Darshanam’ Sanskrit Mahavidyalaya students won the

Darshanam Vijay Vaijayanti

 

 

by getting 18 points of overall performance.

 

 

* Prizes Won at All India Sanskrit Competition and Shalaka competition

January 2006

Place : Darbhanga, Bihar

 

No.

Subject

Name

Prizes Rank

1

Nyaya

Shalaka

Joshi Vijay N.

 

First Prize – Gold Medal

Rs. 7000/- + Certificate

2

Vyakarana

Shalaka

Vyas Tushar N.

Fourth (Consolation Prize)

Rs. 1000/- + Certificate

4

Dharmashastra

Parshad Sarjudas

Second Prize – Silver Medal

Rs. 2000/- + Certificate

5

Nyaya Vaisheshik

Sadhu Bhaktavatsaldas

Third Prize – Bronze Medal

Rs. 1000/- + Certificate

 

* Golden Shalaka in National Level Sanskrit Elocution Competition

January 2006

Place : Darbhanga, Bihar

 

Std.

Name

Prize Rank

FYBA

Joshi Vijay N.

Fist Prize with Gold Medal

 

 

 

* Gold Medal in Annual Exam 2005 (All over India)

April 2006

            Place – Rashtriya Sanskrit Sansthan, New Delhi

Std.

Name

Prize Rank

8th

Trivedi Brijesh D.

Gold Medal

MA-II

Sadhu Dharmavatsaldas

Gold Medal

 

* National Level First Rank (Gold Medal) Annual Exam 2005                                                         

April 2006

            Place – Rashtriya Sanskrit Sansthan, New Delhi

Std

Name

Prize Rank

MA-I

Sadhu Harimukunddas

Fisrt Prize

 

* Prize Winners in Different District Level Competitions conducted by

      Sanskrit Bharati, Ahmedabad                                                                                             

August 2006

            Std.

Subject

Name

Prize Rank

9th

Sanskrit Elocution

Dhruv Joshi

Second Prize

9th

Sanskrit Elocution

Harshil Trivedi

Fourth Prize

9th

Song (Personal)

Nahus Mehta

First Prize

-

Group Song

Group

Second Prize

11th

Acting

Nirav Jani

First Prize

9th

Essay Writing

Dev Bhatt

First Prize

 

* Bharat Vikas Parishad, District Level Song Competition

August 2006

            Place – Ahmedabad, Gujarat

Std.

Name

Prize Rank

9th

Dev Bhatt

Second Prize

9th

Harshil Trivedi

Second Prize

9th

Nahus Mehta

Second Prize

9th

Suraj Pandya

Second Prize

9th

Jani Swastik

Second Prize

 

* State level Traditional Sanskrit Elocution & Shalaka Competition

November 2006

            Place – Jetalpur, Ahmedabad

No

Name

Prize Rank

1

Joshi Vijay N.

1st Prize (Shalaka Compt.)

2

Pandya Yogesh

1st Prize (Shalaka Compt.)

3

Joshi Viral

2nd Prize (Sanskrit Elocution Compt.)

4

Sadhu Harimukunddas

2nd Prize (Sanskrit Elocution Compt.)

5

Bharad Mehul

2nd Prize (Sutrantyakshari Compt.)

6

Dave Darshan

3rd Prize (Sanskrit Elocution Compt.)

7

Joshi Bhavesh

3rd Prize (Sanskrit Elocution Compt.)

 

* National level Traditional Sanskrit Elocution & Shalaka Competition

December 2006

            Place – Jagannath Puri

No

Name

Prize Rank

1

Joshi Vijay N.

1st Prize (Sanskrit Elocution Compt.)

2

Joshi Vijay N.

2nd Prize (Shalaka Compt.)

 

 

* National Level First Rank (Gold Medal) Annual Exam 2007

(Rashtriya Sanskrit Sansthan, New Delhi)

April 2007

            Place – Rashtriya Sanskrit Sansthan, New Delhi

Std

Name

Prize Rank

MA-II

Sadhu Harimukunddas

Fisrt Prize

 

* State level Traditional Sanskrit Elocution, Shalaka & Ashtadhyayi Sutrapath Competition

October 2007

            Place – Somnath Sanskrit University, Veraval, Dist-Junagadh, Gujarat

 

State level Traditional Sanskrit Elocution Competition

No

Name

Prize Rank

1

Joshi Vijay N.

1st Prize (Nyaya)

2

Dubey Angad A.

1st Prize (Mimamsa)

3

Joshi Viral S.

1st Prize (Dharmashastra)

4

Vyas Harivansh S.

1st Prize (Vyakaran)

5

Dave Darshan H.

2nd Prize (Sankhyayoga)

6

Sadhu Vedantswarupdas

3rd  Prize (Vedant)

7

Joshi Bhavesh R.

3rd  Prize (Sahitya)

8

Bhatt Mahesh C.

3rd Prize (Jyotish)

Shalaka  Competition

1

Vijay N. Joshi

1st Prize (Nyaya)

2

Vyas Harivansh S.

1st Prize (Vyakaran)

3

Dave Darshan H.

1st Prize (Sahitya)

Samasya Poorti (Shighra Kavita) Competition

1

Dave Darshan H.

2nd  Prize

Ashtadhyayi Sutrapath Competition

1

Upadhyay Omprasad B.

1st Prize

 

‘Darshanam’ Sanskrit Mahavidyalaya students won the

 

Darshanam Vijay Vaijayanti

by getting 17 points of overall performance.

 

 

 

 

* Gujarat Secondary Education Board, Gandhinagar,  Std. 10 (Prathama Pariksha)

Annual Result  (March 2008), 6 stars of ‘Darshanam’ out of - Top Ten in Board List

April 2007

 

 

* Achieving the CANDIDACY status of International accreditation board – CITA, USA. June – 2007

December, 2008

 

 

National Level First Rank (1 Gold Medal) M.A.-II  Annual Exam – 2007

Sadhu Harimukunddas

April 2008

 

 

6 Gold, 7 Silver, 3 Bronze - AVANTIKA State Level Competition,  2007-08      

August 2008

 

*  State Level Traditional Sanskrit Elocution Competitions & Youth Festival AND  The Great performance

     of cultural activities like Gyani Janak drama & Rashtra Aradhan song 

 

November 2008

 

Place- Shree Somnath Sanskrit University, Veraval, Dist – Junagadh, GUJARAT

 

No

Name

Competitions

1

Bhatt Mahesh

1st Prize – Gold Medal, Traditional Sub.- Jyotish

2

Dubey Angad

1st Prize – Gold Medal,  Traditional Sub.- Mimamsa

3

Upadhyay Omprasad

1st Prize – Gold Medal, Traditional Sub.- Sutrapath

4

Upadhyay Omprasad

1st Prize – Gold Medal, Traditional

SHALAKA Comptt. Sub-Vyakaran

5

Dave Darshan

2nd Prize Silver Medal, Traditional Sub.-  Sankhya

6

Upadhyay Omprasad

2nd Prize – Silver Medal, Traditional Sub.- Vyakaran

7

Dave Darshan

2nd Prize – Silver Medal, Traditional

SAMASYA PURTI Competition

8

Dave Darshan

2nd Prize – Silver Medal, Traditional

ANTYAKSHARI Competition

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Darshanam Vijay Vaijayanti

by getting 20  points of overall performance.

 

Youth Festival

1

Joshi Hardik

1st Prize Elocution Competition

2

DSM Team

1st Prize Volleyball Championship

3

Vyas Tushar

1st Prize 100 Mtr. Running Competition

4

Shadangi Ardhendu

2nd Prize Rangoli Comptt.

5

Sadhu Darshanpriyadas

3rd Prize Stotra Gan Competition

6

DSM Team

3rd Prize Geet Gan Competition

7

Dubey Angad

2nd Prize Shot Put Competition

8

Teraiya Vishal

3rd Prize Essay writing competition

 

 

* National Level Traditional Sanskrit Elocution Competitions & Shalaka Competition

 

January, 2008

Place- Jagannath Puri

Shalaka Competition

No

Name

Prize

1

Raval Ankit

1st Prize – Gold Medal

 

 

 

 

 

Shalaka Competition

No

Name

Prize

1

Dubey Angad

 

2

Bhatt Mahesh

 

 

 

 

 

 

 

* National Level Avantika Essay, Greetings and Coloring competition

September 2009

            Place – Darshanam Sanskrit Mahavidyalaya, SGVP, Ahmedabad.

 

Gold Medal winners

1. Sadhu Madhavapriyadas (Essay)                2. Sadhu Madhavapriyadas (Greeting)

3. Sadhu Bhaktidarshandas (Essay)                4. Bhatt Jay A. (Coloring)

5. Bhatt Maulik A. (Coloring)                         

 

Silver Medal winners

1. Sadhu Dharmaswarupdas (Essay)               2. Dave Abhishek B. (Greeting)

3. Dave Abhishek B. (Coloring)                       4. Pandya Divyesh C. (Coloring)

5. Joshi Jaydeep N. (Essay)                            

Bronze Medal winners

1. Sadhu Madhavapriyadas (Greeting)           2. Sadhu Bhaktinandandas (Essay)

3. Thakar Kuldeep H. (Essay)                          4. Bhatt Harshal J. (Essay)

5. Bhatt Tejas R. (Greeting)                            6. Purohit Punit B. (Coloring)

7. Bhatt Deep J. (Essay)                                   8. Bhatt Dhaval K. (Essay)

 

 

 

* Three State level Traditional Sanskrit Elocution, Shalaka & Ashtadhyayi Sutrapath Competition

           (Oraganised by Rashtriya Sanskrit Sansthan)

October 2009

            Place – Bhopal, Maharashtra

 

 

Traditional Sanskrit Elocution Competition

No

Name

Rank

Shastra

1

Dubey Angad A.

1st Prize – Gold Medal

Mimamsa

2

Joshi Vijay N.

1st Prize – Gold Medal

Nyaya

3

Joshi Viral S.

1st Prize – Gold Medal

Dharmashastra

4

Pandya Yogesh N.

2nd Prize – Silver Medal

Vyakaran

5

Vyas Harivansh S.

2nd Prize – Silver Medal

Sahitya

6

Upadhyay Omprasad

2nd Prize – Silver Medal

Sankhya

7

Bhatt Mahesh C.

3rd Prize – Bronze Medal

Jyotish

 

 

Shalaka  Competition

 

No

Name

Rank

Shastra

1

Joshi Chintan D.

1st Prize – Gold Medal

Vedant

2

Vijay N. Joshi

1st Prize – Gold Medal

Nyaya

3

Bhatt Jagdish

1st Prize – Gold Medal

Amarkosh

4

Joshi Viral S.

2nd Prize – Silver Medal

Nyaya

5

Vyas Tushar

2nd Prize – Silver Medal

Jyotish

6

Pandya Mihir

2nd Prize – Silver Medal

Kavya

7

Joshi Hardik G.

3rd Prize – Bronze Medal

Sahitya

 

 

 

Ashtadhyayi  Competition

 

No.

Name

Rank

1

Sadhu Gopalcharandas

1st Prize – Gold Medal

 

 

 

Samasya Poorti Competition

 

No.

Name

Rank

1

Vyas Harivansh S.

2nd  Prize – Silver Medal

 

 

 

* State Level Gita Speech Comptt.

December 2009

            Place – Gandhinagar

 

 

No

Name

Rank

Sub

1

Jani Nirav

1st Prize – Gold Medal

Adhunik Jivan Ma Gita Nu Mahatva

2

Sadhu Munivatsaldas

2nd  Prize – Silver Medal

Adhunik Jivan Ma Gita Ni

Upayogita

 

 

 

* District Level Cricket Tournament

December 2009

            Place – Ahmedabad

 

            Won two matches and qualified in Quarter Final.

 

* State Level Natak Spardha Comptt. organised by Bruhad Guj. Parishad

December 2009

            Place –Ahmedabad.

 

            Won the comptt. by First Position and got Gold Medal.

 

* State Level Traditional Sanskrit Elocution Competitions & Youth Festival

 

(Oraganised by Shri Somnath San. Uni.,  Sanskrit Sahitya Academy & Varatantu S.M.V. – Dec-2009)

Place- Varatantu S.M.V., Shree Bhagavat Vidyapith, Sola, Ahmedabad, GUJARAT

 

No

Name

Competitions

1

Vyas Tushar

1st Prize – Gold Medal, Traditional Sub.- Vyakaran

2

Dave Darshan

1st Prize – Gold Medal,  Traditional Sub.- Sankhya

3

Pandya Ajay

1st Prize – Gold Medal, Traditional Sub.- Jyotish

4

Joshi Viral

1st Prize – Gold Medal, Traditional Sub- Dharmashastra

5

Pandya Yogesh

1st Prize – Gold Medal,  Vyakaran Shalaka

6

Joshi Chintan

2nd Prize – Silver Medal, Traditional Sub.- Vedant

7

Upadhyay Brijesh

2nd Prize – Silver Medal, Traditional Sub.- Nyaya

8

Dave Darshan

2nd Prize – Silver Medal, Samasyapoorti Competition

9

Joshi Hardik

3rd Prize – Bronze Medal, Traditional Sub- Sahitya

10

Dubey Angad

3rd Prize – Bronze Medal, Traditional Sub- Mimamsa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSM Won  The Vijay Vaijayanti

by getting 23 points

________________________________________________________________________________________________________

Youth Festival

1

Joshi Viral

1st Prize – Gold Medal- Long Jump

2

Joshi Viral

1st Prize – Gold Medal- High Jump

3

DSM Team

1st Prize Gold Medal- Samuh Geet Gan

4

Sadhu Bhaktikishordas

2nd Prize – Silver Medal – Essay Writing

5

Vyas Tushar

3rd Prize – Bronze Medal – 100 Mtr. Running

6

Sadhu Munivatsaldas

3rd Prize1 – Bronze Medal – Sanskrit Sambhashan

 

 

* National Level Elocution & Shalaka Comptt.

December 2009

            Place – Jaipur, Rajasthan

 

Traditional Sanskrit Elocution Competition

No

Name

Rank

Shastra

1

Dubey Angad A.

1st Prize – Gold Medal

Mimamsa

 

 

Shalaka  Competition

No

Name

Rank

Shastra

1

Joshi Chintan D.

1st Prize – Gold Medal

Vedant

3

Bhatt Jagdish

1st Prize – Gold Medal

Amarkosh

 

 

*    3rd Convocation (Somnath Sanskrit University)  2010-11

September 2010

            Place – Somnath Sanskrit University, Veraval, Dist- Junagadh

 

Medalists of 3rd Convocation( Somnath Sanskrit University)

No

Name

Class

Subject

Rank

1

Sadhu Munivatsaldas

TYBA (Shashtri-3)

Ramanuj Vedanta

1st  &

Uni. 3rd

2

Joshi Hardik

TYBA (Shashtri-3)

Sahitya

1st

3

Upadhyay Brijesh

TYBA (Shashtri-3)

Nyaya

1st

4

Joshi Viral

MA-2 (Acharya-2)

Dharmashastra

1st

5

Johsi Chintan

TYBA (Shashtri-3)

Ramanuj Vedanta

2nd

6

Jani Nirav

TYBA (Shashtri-3)

Nyaya

2nd

7

Vyas Harivansh

MA-2 (Acharya-2)

Vyakaran

2nd

8

Dave Darshan

MA-2 (Acharya-2)

Sahitya

2nd

9

Pandya Ajay

TYBA (Shashtri-3)

Sahitya

3rd

 

* District level Gita chanting comptt.

 

October 2010

            Place – Ahmedabad

 

 

No

Name

Rank

Std.

1

Bhatt Maulik

‘Pratibha’ Award

Prathama-3 (10th)

2

Jani Ravi

‘Ratna’ Award

Prathama-1 (9th)

3

Jani Raja

‘Shree’ Award

Prathama-1 (9th)

4

Sadhu Niranjandas

‘Shree’ Award

Acharya-2 (MA-2)

5

Sadhu Munivatsaldas

‘Shree’ Award

Acharya-2 (MA-2)

6

Joshi Jaydeep

‘Gaurav’ Award

Prathama-3 (10th)

7

Joshi Ashish

‘Gaurav’ Award

Prathama-3 (10th)

8

Pandya Vashishtha

‘Gaurav’ Award

Prathama-3 (10th)

9

Joshi Suresh

‘Gaurav’ Award

Shastri-1 (FYBA)

10

Full Participation

Photo frame

DSM School

 

 

 

* State Level Traditional Sanskrit Elocution Competitions & Youth Festival

(Oraganised by Shri Somnath San. Uni.,  Sanskrit Sahitya Academy & DSM,SGVP – Dec-2010)

Place- Shree Somnath San. Uni., Veraval, GUJARAT

No

Name

Competitions

1

Sadhu Munivatsaldas

1st Prize – Gold Medal, Traditional Sub.- Mimamsa

2

Joshi Vijay

1st Prize – Gold Medal, Traditional Sub- Nyaya

3

Pandya Ajay

1st Prize – Gold Medal, Traditional Sub.- Jyotish

4

Joshi Dharam

1st Prize – Gold Medal,  Traditional Sub.- Dharmashastra

5

Vyas Tushar

1st Prize – Gold Medal,  Vyakaran Shalaka

6

Trivedi Bhagirath

1st Prize – Gold Medal - Nyaya Shalaka

7

Chobisa Prakash

1st Prize – Gold Medal - Jyotish Shalaka

8

Bhatt Ashwin

1st Prize – Gold Medal - Puranetihas Shalaka

9

Bhatt Jagdish

1st Prize – Gold Medal - Ashtadhyayi Kanthpath Shalaka

10

Teraiya Vishal

2nd Prize – Silver Medal, Traditional Sub- Vyakaran

11

Joshi Chintan

2nd Prize – Silver Medal, Traditional Sub- Vedant

12

Trivedi Meet

2nd Prize–Silver Medal - Kavya Kanthpath Shalaka

13

Joshi Hardik

3rd Prize – Bronze Medal, Traditional Sub- Sahitya

14

Sadhu Divyaprakashdas

3rd Prize – Bronze Medal - Amarkosh Shalaka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSM Won  The Vijay Vaijayanti

________________________________________________________________________________________________________

Youth Festival

1

Vyas Tushar

1st Prize – Gold Medal- 100 Mtr. Running

2

Bhatt Jagdish

1st Prize – Gold Medal- 200 Mtr. Running

3

Joshi Hardik

1st Prize -  Akhil Bharatiya Speech Comptt.

4

DSM Team

1st Prize - Vollyball

5

DSM Team

1st Prize -  Samuh Gan

6

DSM Team

2nd Prize –  Quize Comptt.

7

Trivedi Bhagirath

2nd Prize – Chakra Fenk

8

Bhatt Jagdish

2nd Prize – High Jump

9

Sadhu Darshanpriyadas

3rd Prize – Stotragan comptt.

10

Joshi Vijay

3rd Prize – Ek Patriya Abhinay

11

Joshi Dharam

3rd Prize – Long Jump

12

Trivedi Harshil

3rd Prize – Suvichar Vanchan

13

Pandya Yogesh

3rd Prize – Mantragan Comptt.

 

 

* State Level Gita Speech Comptt.

December 2010

            Place – Gandhinagar

 

 

No

Name

Rank

Sub

1

Sadhu Niranjandas

1st Prize

Gita Shlokas and speech in Sanskrit

2

Sadhu Munivatsaldas

3rd Prize

Gita Shlokas and speech in Gujarati

 

 

*  National Level Traditional Sanskrit Elocution Competitions

January 1 2011

(Organised by Rashtriya Sanskrit Sansthan, New Delhi)

Place – Bangalore

 

No

Name

Rank

Sub

1

Sadhu Munivatsaldas

2nd Prize –

Silver Medal

Elocution Comptt.

Meemamsa Shastra

2

Joshi Vijay N.

3rd Prize –

Bronze Medal

Elocution Comptt.

Nyaya Shastra

3

Joshi Dharam M.

3rd Prize –

Bronze Medal

Elocution Comptt.

Dharamashastra

 

 

*  National Level Traditional Competitions

January 1 2011

            (Organised by Tirupati Sanskrit Vidyapeeth, Tirupati)

 

            Place – Tirupati

 

 

No

Name

Rank

Sub

1

Pandya Yogesh N.

1st Prize –

Gold Medal

Elocution Comptt.

Vyakaran Shastra

2

Sadhu Munivatsaldas

3rd Prize –

Bronze Medal

Elocution Comptt.

Meemamsa Shastra

3

Joshi Chintan D.

3rd Prize –

Bronze Medal

Elocution Comptt.

Vedant Shastra

4

Fock Dance

3rd Prize

Hum Hai Indian

 

 

*  Sardar Vallabhbhai Patel Vijayapadma Elocution Competitions

February 1 2011

            (Organised by Gujarat Prantiya Rashtrabhasha Prachar Samiti, Elis bridge, Ahmedabad.

 

            Place – Ahmedabad

 

 

No

Name

Rank

Sub

1

Sadhu Bhaktikishordas

1st Prize

Running Trophy

Sardar Vallabhbhai Patel Vijayapadma Elocution

 

 

 

* State Level Traditional Sanskrit Elocution Competitions & Youth Festival

(Oraganised by Rashtriya Sanskrit Sansthan,  Sanskrit Sahitya Academy & Sandipani Vidya Niketan

Place- Sandipani Vidya Niketan, Porbandar, GUJARAT

--------------------------------------------------------------------------------------------

The Great Victory...

 

Darshanam Sanskrit Mahavidyalaya won 

 

The “Vijay Vaijayanti”

by getting 41 points in

 

State Level Sanskrit Competitions (2011)

 

Place- Sandipani Vidya Niketan, Sudamapuri (Porbandar) GUJARAT

--------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

No

Name

Competitions

Rank - Medal

1

Sadhu Munivatsaldas

Mimamsa  (}¢è}¢¢æS¢¢)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

2

Trivedi Bhagirath

Nyaya (‹²¢²:)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

3

Pandya Ajay

Jyotish (Á²¢ñ缯}¢ì)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

4

Joshi Chintan

Vedant (±ï΢æ¼:)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

5

Raval Ankit

Sankhya (S¢¢æw²}¢ì)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

6

Joshi Hardik

Sahitya (S¢¢çãy²}¢ì)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

7

Bhatt Ashwin

Sahitya (S¢¢çãy²}¢ì)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

1st Prize – Gold Medal

8

Jani Swastik

Nyaya (‹²¢²:)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

1st Prize – Gold Medal

9

Bhatt Dhaval

Jyotish (Á²¢ñ缯}¢ì)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

1st Prize – Gold Medal

10

Joshi Vishal

Mimamsa (}¢è}¢¢æS¢¢)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

1st Prize – Gold Medal

11

Sadhu Bhaktikishordas

Vedant (±ï΢‹¼:)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

1st Prize – Gold Medal

12

Vyas Tushar

Sahitya (S¢¢çãy²}¢ì)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

2nd Prize – Silver Medal

13

Pandya Mihir

Vyakaran (ò¢ÜUÚ‡¢}¢ì)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

2nd Prize –  Silver  Medal

14

Sadhu Harikrishnadas

Puranetihas (ÐéÚ¢‡¢ïç¼ã¢S¢:)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

2nd Prize –  Silver  Medal

15

Bhatt Deep

Kavya (ÜU¢Ã²}¢ì)

Kanthapath (ÜæUÆТÆ)

2nd Prize –  Silver  Medal

16

Bhatt Jagdish

Ashtadhyayi (¥C¢Š²¢²è)

Kanthapath (ÜæUÆТÆ)

3rd Prize – Bronze Medal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSM Won  The Vijay Vaijayanti

by getting 41 points

 

* National Level Traditional Competition

December 2011

            Place – Darshanam, SGVP, Ahmedabad, Gujarat

 

Traditional Sanskrit Elocution Competition

No

Name

Rank

Shastra

1

Sadhu Munivatsaldas

1st Prize – Gold Medal

Mimamsa

2

Pandya Ajay L.

1st Prize – Gold Medal

Jyotish

3

Joshi Hardik

1st Prize – Gold Medal

Sahitya

4

Trivedi Bhagirath

2nd Prize – Silver Medal

Nyaya

5

Joshi Dharam

3rd Prize – Bronze Medal

Dharmashastra

6

Raval Ankit

3rd Prize – Bronze Medal

Sankhya

7

Joshi Chintan

3rd Prize – Bronze Medal

Vedant

 

 

Shalaka  Competition

No

Name

Rank

Shastra

1

Jani Swastik

3rd Prize – Bronze Medal

Nyaya

 

 

 

* National Traditional Comptitions

January  2012

            Place – Tirupati, AP

 

Traditional Sanskrit Elocution Competition

No

Name

Rank

Shastra

1

Joshi Hardik

1st Prize – Gold Medal

Sahitya

2

Joshi Dharam

1st Prize – Gold Medal

Dharmashastra

3

Pandya Ajay L.

2nd Prize – Silver Medal

Jyotish

4

Joshi Chintan

3rd Prize – Bronze Medal

Vedant

5

Teraiya Vishal

Consolation Prize

Vyakaran

 

 

* State Level Hindi Vak Pratiyogita

January  2012

            Place – H. K. Arts College, Ahmedabad

 

No

Name

Rank

Sub

1

Vegda Akash

1st Prize, Gold Medal

Aj Ki Shiksha Vyaprar Hai (In Favour)

2

Joshi Vishal

3rd Prize

Aj Ki Shiksha Vyaprar Hai (Against)

 

 

* State Level Sanskrit Traditional Competitions

October  2012

            Place – Darshanam, SGVP, Ahmedabad

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

The Great Victory...

 

Darshanam Sanskrit Mahavidyalaya won the

“Vijay Vaijayanti”

by getting 52 points in

 

State Level Traditional Sanskrit Competitions (2012)

 

x¢éÁ¢Ú¢¼Ú¢Á²S¼Úè²à¢¢›è²SÐ{¢ü (2012)

çÎÝ¢V::- 3 ¼: 5  ¥QéUÏ¢Ú, 2012, ¥¢²¢ïÁ¢ÜU S¢æS‰¢¢- Îà¢üÝ}¢ì S¢æSÜUë¼}¢ã¢ç±l¢H²:

 

 

 

 

 

Elocution Competition Winners  (ࢢ›è²±¢ÜUìSÐ{¢ü-ç±Á¢ï¼¢Ú:)

No

Name

Competitions

Rank - Medal

Points

1

Teraiya Vishal

Vyakaran (ò¢ÜUÚ‡¢}¢ì)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

03

2

Vegada Akash

Sahitya (S¢¢çãy²}¢ì)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

03

3

Upadhyay Brijesh

Nyaya (‹²¢²:)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

2nd Prize – Silver Medal

03

4

Raval Ankit

Sankhya (S¢¢æw²}¢ì)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

03

5

Joshi Vishal

Mimamsa  (}¢è}¢¢æS¢¢)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

03

6

Bhatt Jagdish

Vedant (±ï΢æ¼:)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

03

7

Trivedi Harshil

Dharmashastra ({}¢üࢢ›}¢ì)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

03

8

Joshi Suresh

Jyotish (Á²¢ñ缯}¢ì)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

3rd Prize – Bronze Medal

01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shalaka Competition Winners  (à¢H¢ÜU¢SÐ{¢ü-ç±Á¢ï¼¢Ú:)

No

Name

Competitions

Rank - Medal

Points

1

Bhatt Ashwin

Sahitya (S¢¢çãy²}¢ì)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

2nd Prize –  Silver  Medal

02

2

Jani Swastik

Vyakaran (ò¢ÜUÚ‡¢}¢ì)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

1st Prize – Gold Medal

03

3

Trivedi Bhagirath

Nyaya (‹²¢²:)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

1st Prize – Gold Medal

03

4

Raval Jigar

Siddhant Jyotish (çS¢h¢‹¼Á²¢ï缯)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

2nd Prize – Silver Medal

03

5

Bhatt Harshal

Vedant (±ï΢‹¼:)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

1st Prize – Gold Medal

03

6

Sadhu Niranjandas

Puran Itishas (ÐéÚ¢‡¢ïç¼ã¢S¢:)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

1st Prize – Gold Medal

03

 

Kanthapath Competition Winners  (ÜU‡ÆТÆSÐ{¢ü-ç±Á¢ï¼¢Ú¢ñ)

No

Name

Competitions

Rank - Medal

Points

1

Teraiya Sagar

Kavya (ÜU¢Ã²)

Kanthapath (ÜU‡ÆТÆ:)

 

2nd Prize – Silver Medal

01

2

Joshi Jaydeep

Amarkosh (¥}¢ÚÜU¢ï¯:)

Kanthapath (ÜU‡ÆТÆ:)

1st Prize – Gold Medal

03

3

Joshi Sachin

Dhaturup ({¢¼éLÐ:)

Kanthapath (ÜU‡ÆТÆ:)

2nd Prize – Silver Medal

03

4

Joshi Chintan

Shastrarth Vichar (ࢢ›¢‰¢üç±Ó¢¢Ú:)

1st Prize – Gold Medal

03

5

Sadhu Munivatsaldas

Shastrarth Vichar (ࢢ›¢‰¢üç±Ó¢¢Ú:)

1st Prize – Gold Medal

03

6

Pandya Vashishtha

Aksharshloki (¥ÿ¢ÚÔH¢ïÜUè)

3rd Prize – Bronze Medal

01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* Yuvak Mahotsav

January  2012

Place – Varatantu Sanskrit Mahavidyalaya, SGVP, Ahmedabad

 

The Great Victory...

 

Darshanam Sanskrit Mahavidyalaya won the

“Vijay Vaijayanti”

Darshanam srudents got vijay vaijayanti in yuvak mahotsav organised by Shree Somnath Sanskrit University, Veraval and Sanskrit Sahitya Academy, Gandhinagar. Venue - Varatantu Sanskrit Mahavidyalaya, Bhagavat Vidyapith, Sola, Ahmedabad.

GOLD MEDALS :

1. Jani Swastik, Tushar Pandya (Sfurti Competition)

2. Joshi Chintan (Aashubhashanam Competition)

3. Trivedi Meet (Dance Competition)

4. Bhatt Jagdish (100 mtr Running Competition)

5. Bhatt Jagdish (1500 mtr Running Competition)

6. Team DSM (Kabaddi Competition)

7. Team DSM (Volleyball Competition)

 

SILVER MEDALS :

1. Jani Jaydeep (Aashu Chitranam Competition)

2. Chaubisa Prakash (Music Competition)

3. Raval Akshit (400 mtr Running Competition)

4. Joshi Vishal (Badminton Competition)

 

BRONZE MEDALS :

1. Pandya Mihir (Sahitya Rachana Competition)

2. Jigar Raval (Drawing Competition)

3. Trivedi Bhargav (Song Competition)

4. Sadhu Darshanpriyadas (Shastriya Music Competition)

5. Bhatt Hemal (Chess Competition)

6. Jitendra Purohit (Shotput Competition)

 

 

 

 

* Dikshant Samaroh

February 2013

            Place – Somnath Sanskrit University, Veraval

 

Darshanam Sanskrit Mahavidyalaya

students strike gold!

in Dikshant Samaroh (Convocation Ceremony )

 

University Toppers

No

Proud Rankers

Degree

Subject

Position

1

Sadhu Munivatsaldas

Acharya

V. Vedanta

University 1st

2

Vyas Tushar N.

Acharya

Vyakaran

University 2nd

3

Joshi Hardik G.

Acharya

Sahitya

University 3rd

 

 

Faculty Toppers

 

No

Proud Rankers

Degree

Rank

Medal

1

Sadhu Munivatsaldas

Acharya

1st

V. Vedanta subject

Gold

2

Vyas Tushar N.

Acharya

1st

in Vyakaran subject

Gold

3

Joshi Hardik G.

Acharya

1st

in Sahitya  Subject

Gold

4

Joshi Dharam M.

Acharya

2nd

Vyakaran subject

Silver

5

Joshi Chintan D.

Acharya

2nd

in V. Vedanta subject

Silver

6

Pandya Ajay L.

Acharya

3rd

in Sahitya  Subject

Bronze

 

 

@  Somnath Sanskrit University, Veraval

 

* National Level Traditional Competitions at TIRUPATI

February 2013

            Place – Tirupati

 

Darshanam Sanskrit Mahavidyalaya

Participates and wins medals @

Tirupati Talent Hunt

Conducted by Rashtirya Sanskrit Vidyapith, Tirupati

 

 

 

 

 

No

Name

Subject

Rank - Medal

1

Trivedi Bhagirath

Nyaya Bhashan

2nd Prize – Silver Medal

2

Raval Ankit

Sankhya Bhashan

2nd Prize – Silver Medal

3

Joshi Suresh

Jyotish Bhashan

3rd  Prize – Bronze Medal

4

Trivedi Bhagirath

Vedant Bhashan

3rd  Prize – Bronze Medal

5

Pandya Tushar

Ras Prashna (Quiz)

3rd  Prize – Bronze Medal

6

Jani Swastik

Ras Prashna (Quiz)

3rd  Prize – Bronze Medal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* National Traditional competitions at GARLI

March, 2013

            Place – Garli, Himachal Pradesh

 

More Medals for Darshanam

@ National Level Competitions, Garli

Conducted by Rashtirya Sanskrit Sansthan, New Delhi

 

 

 

 

 

No

Name

Subject

Rank - Medal

1

Raval Ankit

Sankhya Bhashan

1st Prize – Gold Medal

2

Sadhu Munivatsaldas

Shastrarth Vichar

1st Prize – Gold Medal

3

Vegada Akash

Sahitya Bhashan

Consolation Prize

4

Bhatt Ashwin

Sahitya Shalaka

Consolation Prize

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* National Level Sports, Elocution, Drama, Dance competitions at Guwahati

March, 2013

            Place – Guwhati, Assam

 

Darshanam Students won...

National Level Competitions @ Guwahati (Assam)

Conducted by Rashtirya Sanskrit Sansthan, New Delhi

 

 

 

 

 

No

Name

Subject

Rank - Medal

1

Bhatt Jagdish

1500 Mtr Running

1st Prize – Gold Medal

2

Joshi Chintan

Ashubhashan / Shighra Vaktruttva Spardha

2nd Prize – Silver Medal

3

Jani Swastik,

Pandya Tushar

Prashnottari

2nd Prize – Silver Medal

4

Bhatt Jagdish

200 Mrt Running

3rd Prize – Bronze Medal

5

Trivedi Meet

Bharat Natyam

3rd Prize – Bronze Medal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* State Level Sanskrit Traditional Competitions

November, December  2013

            Place – Bharti Ashram, Junagadh

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

The Great Victory...

 

Darshanam Sanskrit Mahavidyalaya won the

“Vijay Vaijayanti” by getting 52 points in

 

State Level Traditional Sanskrit Competitions (2013-14)

 

x¢éÁ¢Ú¢¼Ú¢Á²S¼Úè²à¢¢›è²SÐ{¢ü (2013-14)

çÎÝ¢V::- 30 ݱ}Ï¢Ú ¼: 2 çÎS¢}Ï¢Ú, 2013 - ¥¢²¢ïÁ¢ÜU S¢æS‰¢¢- Îà¢üÝ}¢ì S¢æSÜUë¼}¢ã¢ç±l¢H²:

 

 

 

 

 

Elocution Competition Winners  (ࢢ›è²±¢ÜUìSÐ{¢ü-ç±Á¢ï¼¢Ú:)

No

Name

Competitions

Rank - Medal

Points

1

 

Vyakaran (ò¢ÜUÚ‡¢}¢ì)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

03

2

Dave Abhishek

Sahitya (S¢¢çãy²}¢ì)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

03

3

Joshi Vishal

Nyaya (‹²¢²:)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

03

4

 

Sankhya (S¢¢æw²}¢ì)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

03

5

Sadhu Dharmaprakashdas

Mimamsa  (}¢è}¢¢æS¢¢)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

03

6

 

Vedant (±ï΢æ¼:)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

03

7

 

Dharmashastra ({}¢üࢢ›}¢ì)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

03

8

Bhatt Ghanashyam

Jyotish (Á²¢ñ缯}¢ì)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

03

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shalaka Competition Winners  (à¢H¢ÜU¢SÐ{¢ü-ç±Á¢ï¼¢Ú:)

No

Name

Competitions

Rank - Medal

Points

1

 

Sahitya (S¢¢çãy²}¢ì)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

2nd Prize –  Silver  Medal

02

2

 

Vyakaran (ò¢ÜUÚ‡¢}¢ì)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

1st Prize – Gold Medal

03

3

Jani Swastik

Nyaya (‹²¢²:)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

1st Prize – Gold Medal

03

4

 

Siddhant Jyotish (çS¢h¢‹¼Á²¢ï缯)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

2nd Prize – Silver Medal

03

5

Teraiya Sagar

Vedant (±ï΢‹¼:)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

1st Prize – Gold Medal

03

6

 

Puran Itishas (ÐéÚ¢‡¢ïç¼ã¢S¢:)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

1st Prize – Gold Medal

03

 

Kanthapath Competition Winners  (ÜU‡ÆТÆSÐ{¢ü-ç±Á¢ï¼¢Ú¢ñ)

No

Name

Competitions

Rank - Medal

Points

1

Joshi Sanjay

Kavya (ÜU¢Ã²)

Kanthapath (ÜU‡ÆТÆ:)

 

1st Prize – Gold Medal

03

2

 

Amarkosh (¥}¢ÚÜU¢ï¯:)

Kanthapath (ÜU‡ÆТÆ:)

1st Prize – Gold Medal

03

3

 

Dhaturup ({¢¼éLÐ:)

Kanthapath (ÜU‡ÆТÆ:)

2nd Prize – Silver Medal

03

4

Trivedi Bhagirath

Shastrarth Vichar (ࢢ›¢‰¢üç±Ó¢¢Ú:)

1st Prize – Gold Medal

03

5

Sadhu Niranjandas

Shastrarth Vichar (ࢢ›¢‰¢üç±Ó¢¢Ú:)

1st Prize – Gold Medal

03

6

 

Aksharshloki (¥ÿ¢ÚÔH¢ïÜUè)

3rd Prize – Bronze Medal

01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* State Level Youth Festival

January, 2014

            Place – Veraval

 

State Level Competitions of Youth Festival

Conducted by Somnath Sanskrit University, Veraval

 

 

 

 

 

No

Name

Subject

Rank - Medal

1

Jaydeep Jani

100 Mrt Running

1st Prize – Gold Medal

2

Raval Rahul, Bhatt Hemal, Mehta Harsh, Thakar Chirag, Raval Akshit, Joshi Hardik, Bhatt Jay, Joshi Sachin

Vollyball

1st Prize – Gold Medal

3

Jaydeep Jani

Disc Throw

2nd Prize – Silver Medal

4

Raval Akshik

100 Mrt Running

2nd Prize – Silver Medal

5

Joshi Sachin

Long Jump

2nd Prize – Silver Medal

6

Purohit Jitendra, Vyas Ashish, Jani Jaydeep, Raval Rahul, Bhatt Prathmesh, Raval Askhit, Bamta Pratik, Mehta Harsh

Kabaddi

2nd Prize – Silver Medal

7

Mehta Harsh

High Jump

3rd Prize – Bronze Medal

8

Vegda Sagar

Shastriya Vadan

3rd Prize – Bronze Medal

9

Vyas Ashish

Malla Yudh (74kg)

3rd Prize – Bronze Medal

10

Mehta Harsh

Malla Yudh (66kg)

3rd Prize – Bronze Medal

11

Bhatt Maulik

Ashubhashan

3rd Prize – Bronze Medal

12

Trivedi Divyang

Ek Patriya Abhinay

3rd Prize – Bronze Medal

13

Joshi Kishan, Trivedi Divyang

Vad Vivad

3rd Prize – Bronze Medal

14

Teraiya Sagar

Shubhashit Kanthpath

3rd Prize – Bronze Medal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* National Level Traditional Competitions

February, 2014

            Place – Bhopal

 

Darshanam Students won...

National Level Competitions @ Bhopal

Conducted by Rashtirya Sanskrit Sansthan, New Delhi

 

 

 

 

 

No

Name

Subject

Rank - Medal

1

Jani Swastik

Nyaya Shalaka

3rd Prize – Bronze Medal

2

Trivedi Bhagirath

Shastrarth Vichar

1st Prize – Gold Medal

 

 

 

 

 

 

 

* State Level Sanskrit Traditional Competitions

October,  2014

            Place – Shree Bhagavat Vidyapith, Ahmedabad

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

The Great Victory...

 

Darshanam Sanskrit Mahavidyalaya won the

“Vijay Vaijayanti” by getting 43 points in

 

State Level Traditional Sanskrit Competitions (2014-15)

 

x¢éÁ¢Ú¢¼Ú¢Á²S¼Úè²à¢¢›è²SÐ{¢ü (2014-15)

çÎÝ¢V::- 10 ¼: 12 ¥QéUÏ¢Ú 2014 - ¥¢²¢ïÁ¢ÜU S¢æS‰¢¢- Îà¢üÝ}¢ì S¢æSÜUë¼}¢ã¢ç±l¢H²:

 

 

 

 

 

Elocution Competition Winners  (ࢢ›è²±¢ÜUìSÐ{¢ü-ç±Á¢ï¼¢Ú:)

No

Name

Competitions

Rank - Medal

Points

1

¥ç|¢¯ïÜU: Ï¢è. αï

Sahitya (S¢¢çãy²}¢ì)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

03

2

S¢¢{é {}¢üÐíÜU¢à¢Î¢S¢:

Mimamsa  (}¢è}¢¢æS¢¢)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

03

3

ã¯üH: |¢^:

Vedant (±ï΢æ¼:)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

03

4

|¢¢x¢ü±: »}¢. ç~¢±ïÎè

Nyaya (‹²¢²:)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

2nd Prize – Silver Medal

02

5

¼é¯¢Ú: ÐæÇK¢

Vyakaran (ò¢ÜUÚ‡¢}¢ì)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

2nd Prize – Silver Medal

02

6

ç}¢¼ïà¢: ТÆÜU:

Sankhya (S¢¢æw²}¢ì)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

2nd Prize – Silver Medal

02

7

ÎèÐ: Á¢ï. |¢^:

Dharmashastra ({}¢üࢢ›}¢ì)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

2nd Prize – Silver Medal

02

8

Í¢Ýಢ}¢: |¢^:

Jyotish (Á²¢ñ缯}¢ì)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

3rd Prize – Gold Medal

01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shalaka Competition Winners  (à¢H¢ÜU¢SÐ{¢ü-ç±Á¢ï¼¢Ú:)

No

Name

Competitions

Rank - Medal

Points

1

ÜéUHÎèÐ: ©Ð¢Š²¢²:

Vedant (±ï΢‹¼:)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

1st Prize – Gold Medal

03

2

S±çS¼ÜU: »Ó¢. Á¢¢Ýè

Nyaya (‹²¢²:)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

1st Prize – Gold Medal

03

3

çÎò¢X: ¥¢Ú. ç~¢±ïÎè

Sahitya (S¢¢çãy²}¢ì)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

2nd Prize – Silver Medal

02

4

çÜUà¢Ý: ¥¢Ú. Á¢¢ï¯è

Mimansa (}¢è}¢¢S¢¢)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

2nd Prize – Silver Medal

02

5

|¢Ú¼: Åè. Á¢¢ï¯è

Siddhant Jyotish (çS¢h¢‹¼Á²¢ï缯)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

2nd Prize – Silver Medal

02

6

S¢T²: »}¢. Á¢¢ï¯è

Puran Itishas (ÐéÚ¢‡¢ïç¼ã¢S¢:)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

2nd Prize – Silver Medal

02

 

Kanthapath Competition Winners  (ÜU‡ÆТÆSÐ{¢ü-ç±Á¢ï¼¢Ú¢ñ)

No

Name

Competitions

Rank - Medal

Points

1

Ðéçݼ: ÐéÚ¢ïçã¼:

Dhaturup ({¢¼éLÐ:)

Kanthapath (ÜU‡ÆТÆ:)

1st Prize – Gold Medal

03

2

S¢¢{é çÝÚæÁ¢Ý΢S¢:

Shastrarth Vichar (ࢢ›¢‰¢üç±Ó¢¢Ú:)

1st Prize – Gold Medal

03

3

ã¢<ÎÜU: Á¢è. Á¢¢ï¯è

Shastrarth Vichar (ࢢ›¢‰¢üç±Ó¢¢Ú:)

1st Prize – Gold Medal

03

4

|¢¢±ïà¢: ¥¢Ó¢¢²ü:

Aksharshloki (¥ÿ¢ÚÔH¢ïÜUè)

3rd Prize – Gold Medal

01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* National Level Youth Festival

January, 2015

            Place – Tripura

 

Darshanam Students won...

National Level Competitions @ Tripura

Conducted by Rashtirya Sanskrit Sansthan, New Delhi

 

 

 

 

 

No

Name

Subject

Rank - Medal

1

Maheta Harsh

400 Mrt Running

3rd Prize – Bronze Medal

2

Gujarat State

Raval Rahul, Bhatt Hemal, Mehta Harsh, Thakar Chirag

Vollyball

3rd Prize – Bronze Medal

3

Gujarat State

Raval Rahul, Bhatt Hemal

Kabaddi

3rd Prize – Bronze Medal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* National Level Elocution Competition

January, 2015

            Place – Tirupati

 

National Level Competitions @ Tirupati

Conducted by Rashtirya Sanskrit Vidyapith, Tirupati

 

 

 

 

 

No

Name

Subject

Rank - Medal

1

Bhatt Harshal

Ved Bhashanam

1st Prize – Gold Medal

2

Bhatt Deep

Dharmashastra Bhashanam

3rd Prize – Bronze Medal

 

 

 

 

 

 

 

* State Level Youth Festival

March, 2015

            Place – Nadiad

 

Youth Festival @ Nadiad

Conducted by Somnath Sanskrit University, Veraval, Gujarat

તા. 01-03-2015 થી તા. 03-03-2015 (નડિયાદ)

 

 

ક્રમ

સ્પર્ધા

સ્પર્ધક

નંબર, મેડલ

1

100 મી દોડ

પંડ્યા વસિષ્ઠ

1, ગોલ્ડ

2

મલયુદ્ધ

જોશી ભરત

3, બ્રોન્ઝ

3

ઉંચી કુદ

ભટ્ટ દલસુખ

2, સિલ્વર

4

એક પાત્રાભિનય

દિવ્યાંગ ત્રિવેદી

2, સિલ્વર

5

કબડ્ડી

ભટ્ટ દલસુખ, જાની ચંદ્રકાંત,વ્યાસ આશિષ, રાવલ જય, રાવલ વેદ, જોશી ભરત, પંડ્યા વસિષ્ઠ, ત્રિવેદી દિવ્યાંગ, જોશી સચિન

1, ગોલ્ડ

 

6

શૈક્ષણિક સ્પર્ધાઓ

6

સુભાષિત કંઠપાઠ

સાગર તેરૈયા

1, ગોલ્ડ

7

વાદવિવાદ

ભટ્ટ મૌલિક

2, સિલ્વર

8

વ્યંગચિત્ર

કિશન જોશી

2, સિલ્વર

9

રંગોળી

પ્રથમેશ ભટ્ટ

3, બ્રોન્ઝ

10

શાસ્ત્રીય નૃત્ય

મીત ત્રિવેદી

2, સિલ્વર

 

 

  • કુલ સ્પર્ધાઓ - 28
  • ગોલ્ડ મેડલ    - 03
  • સિલ્વર મેડલ  - 05
  • બ્રોન્ઝ મેડલ      - 02

 

* National Level Traditional Competitions

March, 2015

            Place – New Delhi

 

Darshanam Students Won The Medals

in National Level Competitions @ New Delhi

Conducted by Rashtirya Sanskrit Sansthan

 

 

 

 

 

No

Name

Subject

Rank - Medal

1

Abhishek B. Dave

Sahitya (S¢¢çãy²}¢ì)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

2nd Prize – Silver Medal

2

Sadhu Dharmaprakashdas

Mimamsa  (}¢è}¢¢æS¢¢)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

2nd Prize – Silver Medal

3

Joshi Hardik

Shastrarth Vichar (ࢢ›¢‰¢üç±Ó¢¢Ú:)

Consolation Prize

4

Divyang R. Trivedi

Sahitya (S¢¢çãy²}¢ì)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

Consolation Prize

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* State Level Sanskrit Traditional Competitions

November,  2015

            Place – Shree Swaminarayan Mandir, Vadtal

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

The Great Victory...

 

Darshanam Sanskrit Mahavidyalaya secured

“Vijay Vaijayanti” by getting 50 points in

 

State Level Traditional Sanskrit Competitions (2015-16)

 

x¢éÁ¢Ú¢¼Ú¢Á²S¼Úè²à¢¢›è²SÐ{¢ü (2015-16)

çÎÝ¢V::- 5 ¼: 7  ݱ}Ï¢Ú, 2015 - ¥¢²¢ïÁ¢ÜU S¢æS‰¢¢- Îà¢üÝ}¢ì S¢æSÜUë¼}¢ã¢ç±l¢H²:

 

 

 

 

 

 

Elocution Competition Winners

 

 

No

Name

Competitions

Rank - Medal

Points

1

Sadhu Dharmaprakashdas

Mimamsa  (}¢è}¢¢æS¢¢)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

03

2

Joshi Kishan

Dharmashastra ({}¢üࢢ›}¢ì)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

03

3

Bhatt Maulik

Nyaya (‹²¢²:)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

1st Prize – Gold Medal

03

4

Bhatt Prathamesh

Sahitya (S¢¢çãy²}¢ì)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

2nd Prize – Silver Medal

02

5

Sadhu Anantprakashdas

Jyotish (Á²¢ñ缯}¢ì)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

2nd Prize – Silver Medal

02

6

Bhatt Tejas

Vedant (±ï΢æ¼:)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

2nd Prize – Silver Medal

02

7

Mehta Harsh

Sankhya (S¢¢æw²}¢ì)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

3rd Prize – Gold Medal

01

 

 

Shalaka Competition Winners

 

 

1

Pandya Vashishtha

Mimansa (}¢è}¢¢S¢¢)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

1st Prize – Gold Medal

03

2

Raval Jay

Jyotish (Á²¢ñ缯}¢ì)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

1st Prize – Gold Medal

03

3

Acharya Bhavesh

Puran Itishas (ÐéÚ¢‡¢ïç¼ã¢S¢:)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

1st Prize – Gold Medal

03

4

Teraiya Sagar

Nyaya (‹²¢²:)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

2nd Prize – Silver Medal

02

5

Trivedi Divyang

Sahitya („¢çãy²}¢ì)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

2nd Prize – Silver Medal

02

6

Purohit Punit

Vyakaran (ò¢ÜUÚ‡¢}¢ì)

Shalaka (à¢H¢ÜU¢)

2nd Prize – Silver Medal

02

 

 

Kanthapath & other Competition Winners

 

 

1

Sadhu Harinandandas

Dhaturup ({¢¼éLÐ:)

Kanthapath (ÜU‡ÆТÆ:)

1st Prize – Gold Medal

03

2

Sadhu Niranjandas

Bhagavad Gita (|¢x¢±eè¼¢)

Kanthapath (ÜU‡ÆТÆ:)

1st Prize – Gold Medal

03

3

Joshi Vishal

Shastrarth Vichar (ࢢ›¢‰¢üç±Ó¢¢Ú:)

1st Prize – Gold Medal

03

4

Bhatt Harshal

Jain Bauddh Darshan Elo.

(…ñÝÏ¢¢ñhÎà¢üÝ|¢¢¯‡¢}¢ìì)

1st Prize – Gold Medal

03

5

Sadhu Vinayprakashdas

Amarkosh (¥}¢ÚÜU¢ïà¢:)

Kanthapath (ÜU‡ÆТÆ:)

1st Prize – Gold Medal

03

6

Sadhu Munivatsaldas

Shastrarth Vichar (ࢢ›¢‰¢üç±Ó¢¢Ú:)

2nd Prize – Silver Medal

02

7

Sadhu Nayanprakashdas

Kavya (ÜU¢Ã²)

Kanthapath (ÜU‡ÆТÆ:)

3rd Prize – Bronze Medal

01

8

Vyas Maharshi

Aksharshloki (¥ÿ¢ÚÔH¢ïÜUè)

3rd Prize – Bronze Medal

01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* National Level Traditional Competitions

January, 2016

            Place – Tirupati

 

Medals secured by Saints & Rishikumars

in National Level Competitions @ TIRUPATI

Conducted by Rashtirya Sanskrit Sansthan

 

 

 

 

 

No

Name

Subject

Rank - Medal

1

Sadhu Niranjandas

Bhagavad Gita (|¢x¢±eè¼¢)

Kanthapath (ÜU‡ÆТÆ:)

1st Prize – Gold Medal

2

Bhatt Maulik

Nyaya (‹²¢²:)

Traditional Subject (±¢ÜUìSÐÐ{¢ü)

2nd Prize – Silver Medal

3

Sadhu Munivatsaldas

Shastrarth Vichar (ࢢ›¢‰¢üç±Ó¢¢Ú:)

3rd Prize – Bronze Medal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* State Level Youth Festival

November, 2015

            Place – Ahmedabad

 

Youth Festival @ Sola, Ahmedabad

 

Conducted by Somnath Sanskrit University, Veraval, Gujarat

(25 to 27 November, 2015)

 

 

No.

Competition

Competitor

Rank, Medal

1

High Jump

Bhatt Dalsukh

1st Gold

 

Subhashik Kanthpath

Teraiya Sagar

1st Gold

 

400mrt Running

Bhatt Maulik

1st Gold

2

Kabaddi

Raval Rahul, Bhatt Dalsukh, Raval Jay, Jani Chandrakantk, Raval Ved, Joshi Bharat, Trivedi Divyang, Joshi Sachin, Bhatt Vishal

1st Gold

3

Vad-Vivad

Bhatt Maulik

2nd Silver

4

Vyangya Chitra

Joshi Kishan

2nd Silver

5

Drama

Trivedi Divyang

2nd Silver

6

Badminton

Raval Ved

2nd Silver

7

Solo Music

Vegda Sagar

2nd Silver

8

Long Jump

Joshi Sachin

3rd Bronze

9

Wrestling

Shukla Premal

3rd Bronze

 

 

 

                        Gold Medals -              04

                        Silver Medals -            05

                        Bronze Medals-           02

                        ----------------------------------

                        Total -                          11       

 

* State Level Sanskrit Traditional Competitions

December,  2016

  Place – Shree Nimbark Pith, Limbdi

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

The Great Victory...

 

Darshanam Sanskrit Mahavidyalaya secured

“Vijay Vaijayanti” by getting 47 points in

 

Ú¢Á²S¼Úè²à¢¢›è²SÐ{¢ü (2016-17)

(çÎÝ¢V::- 17 ¼: 19  ç΄}Ï¢Ú, 2016)

 

¥¢²¢ïÁ¢ÜU S¢æS‰¢¢- Îà¢üÝ}¢ì S¢æSÜUë¼}¢ã¢ç±l¢H²:, À¢Ú¢ïÇè                                  SƒH}¢ì- Ÿ¢èçÝ}Ï¢¢ÜUüÐèÆ}¢ì, HèæÏ¢Çè

 

 

 

Elocution Competition Winners - |¢¢¯‡¢SÐ{¢üç±…ï¼¢

Medal

Points

1

Sadhu Dharmaprakashdas

Mimansa  (}¢è}¢¢S¢¢)

1st Prize – Gold

03

2

Bhatt Maulik A.

Nyaya  (‹²¢²:)

1st Prize – Gold

03

3

Joshi Tarak R.

Vedabhashya  (±ïÎ|¢¢c²)

1st Prize – Gold

03

4

Bhatt Tejas R.

Vedant  (±ï΢æ¼:)

1st Prize – Gold

03

5

Raval Pranav S.

Jain Bauddhdarshan (…ñÝÏ¢¢ñhÎà¢üÝ)

1st Prize – Gold

03

6

Purohit Punit B.

Vyakaran (ò¢ÜUÚ‡¢}¢ì)

2nd Prize – Silver

02

7

Barot Vikrant N.

Sahitya  („¢çãy²}¢ì)

2nd Prize – Silver

02

8

Raval Ved B.

Dharmashastra  ({}¢üࢢ›}¢ì)

2nd Prize – Silver

02

9

Shukla Premal M.

Sankhya  (S¢¢æw²}¢ì)

3rd Prize – Gold

01

 

Shalaka Competition Winners – à¢H¢ÜU¢SÐ{¢üç±…ï¼¢

Medal

Points

1

Rajyaguru Jaydev D.

Mimansa (}¢è}¢¢S¢¢)

1st Prize – Gold

03

2

Sadhu Priyadarshandas

Vedant  (±ï΢‹¼)

2nd Prize – Silver

02

3

Sadhu Harinandandas

Puran Itishas  (ÐéÚ¢‡¢ïç¼ã¢S¢)

2nd Prize – Silver

02

4

Teraiya Sagar H.

Nyaya  (‹²¢²)

2nd Prize – Silver

02

5

Jani Raja J.

Sahitya  („¢çãy²}¢ì)

2nd Prize – Silver

02

6

Bhailot Mayank R.

Vyakaran  (ò¢ÜUÚ‡¢}¢ì)

2nd Prize – Silver

02

7

Pandya Harsh K.

Siddhantjyotish (ç„h¢‹¼Á²¢ñ缯)

3rd Prize – Bronze

01

 

Kanthapath Competition Winners – ÜU‡ÆТÆSÐ{¢üç±…ï¼¢

Medal

Points

1

Dave Vivek P.

Dhaturup  ({¢¼éLÐ)

1st Prize – Gold

03

2

Sadhu Vishwamangaldas

Shastrarth Vichar (ࢢ›¢‰¢üç±Ó¢¢Ú)

1st Prize – Gold

03

3

Pandya Pratik M.

Kavya  (ÜU¢Ã²)

2nd Prize – Silver

02

4

Jani Ravi D.

Aksharshloki (¥ÿ¢ÚÔH¢ïÜUè)

3rd Prize – Bronze

01

 

Sphurti Competition Winners – SÈUê<¼SÐ{¢üç±…ï¼¢

Medal

Points

1

Sadhu Niranjandas

Raji Ravi D.

Shastriya Sphurti Spardha (ࢢ›è²SÈUê<¼SÐ{¢ü)

2nd Prize – Silver

02

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Darshanam Rishikumaras Secured 100% Result in various standards

 

10th Standard (100%)

Rank

Name

Percentile

First

Pathak Meet

98.45

Second

Vora Brijesh

96.90

Third

Pandit Dhaval

96.59

 

Shastri-3 (100%)

Rank

Name

Percentile

First

Bhatt Prathmesh

---

Second

Acharya Bhavesh

---

Third

Teraiya Sagar

---

 

Acharya-2 (100%)

Rank

Name

Percentile

First

Dave Abhishek

---

Second

Thakar Namrata

---

Third

Pandya Mihir

---

 

 

 

10th Youth festival

(Organized by Shree Somnath Sanskrit University, Veraval)

(17th to 19th October, 2016)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dashanam Secured

4 Gold, 6 Silver & 3 Bronze MEDALS

 

No

Name

Competition

Medal

1

Kuldeep N. Upadhyay

Shastriya nrityam

Gold

2

Sagar P. vegada

Shastriya vadan

Gold

3

Ravi D. jani

Vadvivad -  vipaksha

Gold

4

Team DSM

Kabbadi

Gold

5

Maulik A. Bhatt

Vadvivad – Paksha

Silver

6

Vivek C.sankaliya

Vyangya Chitram

Silver

7

Ved B. Raval

Badminton- single

Silver

8

Ved B. Raval

Premal M.shukla

Badminton double

Silver

9

Jay Raval

Long Jump

Silver

10

Team DSM

Volley ball

Silver

11

Chandrakant A.jani

400 m running

Bronze

12

Vivek C.sankaliya

Aashu chitram

Bronze

13

Sadhu Manasprakashda

Shastriya gitam

Bronze

 

Guides - Hardik G.Joshi & Bhagirath R. Trivedi

 

 

Total 25 Students participated from Darshanam

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Total Pathshalas Participated______        028

Total Students Participated________        310

Total Competitions_______________        032

 

*  National Level Sanskrit Traditional Competitions

December,  2016

            Place – Agartala, Tripura

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

¥ç¶H|¢¢Ú¼è²à¢¢›è²SÐ{¢ü (2016-17)

(çÎÝ¢V::- 29 ¼: 31  ç΄}Ï¢Ú, 2016)

 

 

 

No.

Name

Shastra

Prize – Medal

Points

1

Sadhu Dharmaprakashdas

Mimansa  (}¢è}¢¢S¢¢|¢¢¯‡¢}¢ì)

2nd Prize – Silver

02

2

Joshi Tarak R.

Vedabhashya  (±ïÎ|¢¢|¢¢¯‡¢}¢ì)

3rd Prize – Bronze

01

3

Raval Pranav S.

Jain Bauddhdarshan (…ñÝÏ¢¢ñhÎà¢|¢‡¢}¢ì)

3rd Prize – Bronze

01

4

Dave Vivek P.

Dhaturup  ({¢¼éLÐÜU‡ÆТÆ:)

3rd Prize – Bronze

01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* State Level Sanskrit Traditional Competitions

December, 2018

  Place – Jambu Kanv Sanskrit Pathshala, Chandod

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Darshanam Sanskrit Mahavidyalaya secured

44 points in State Level Competition

 

 

 

Elocution Competition Winners - |¢¢¯‡¢SÐ{¢üç±…ï¼¢

Medal

Points

1

Sadhu Dharmaprakashdas

Mimansa  (}¢è}¢¢S¢¢)

1st Prize – Gold

03

2

Bhatt Maulik A.

Nyaya  (‹²¢²:)

1st Prize – Gold

03

3

Joshi Tarak R.

Vedabhashya  (±ïÎ|¢¢c²)

1st Prize – Gold

03

4

Bhatt Tejas R.

Vedant  (±ï΢æ¼:)

1st Prize – Gold

03

5

Raval Pranav S.

Jain Bauddhdarshan (…ñÝÏ¢¢ñhÎà¢üÝ)

1st Prize – Gold

03

6

Purohit Punit B.

Vyakaran (ò¢ÜUÚ‡¢}¢ì)

2nd Prize – Silver

02

7

Barot Vikrant N.

Sahitya  („¢çãy²}¢ì)

2nd Prize – Silver

02

8

Raval Ved B.

Dharmashastra  ({}¢üࢢ›}¢ì)

2nd Prize – Silver

02

9

Shukla Premal M.

Sankhya  (S¢¢æw²}¢ì)

3rd Prize – Gold

01

 

Shalaka Competition Winners – à¢H¢ÜU¢SÐ{¢üç±…ï¼¢

Medal

Points

1

Rajyaguru Jaydev D.

Mimansa (}¢è}¢¢S¢¢)

1st Prize – Gold

03

2

Sadhu Priyadarshandas

Vedant  (±ï΢‹¼)

2nd Prize – Silver

02

3

Sadhu Harinandandas

Puran Itishas  (ÐéÚ¢‡¢ïç¼ã¢S¢)

2nd Prize – Silver

02

4

Teraiya Sagar H.

Nyaya  (‹²¢²)

2nd Prize – Silver

02

5

Jani Raja J.

Sahitya  („¢çãy²}¢ì)

2nd Prize – Silver

02

6

Bhailot Mayank R.

Vyakaran  (ò¢ÜUÚ‡¢}¢ì)

2nd Prize – Silver

02

7

Pandya Harsh K.

Siddhantjyotish (ç„h¢‹¼Á²¢ñ缯)

3rd Prize – Bronze

01

 

Kanthapath Competition Winners – ÜU‡ÆТÆSÐ{¢üç±…ï¼¢

Medal

Points

1

Dave Vivek P.

Dhaturup  ({¢¼éLÐ)

1st Prize – Gold

03

2

Sadhu Vishwamangaldas

Shastrarth Vichar (ࢢ›¢‰¢üç±Ó¢¢Ú)

1st Prize – Gold

03

3

Pandya Pratik M.

Kavya  (ÜU¢Ã²)

2nd Prize – Silver

02

4

Jani Ravi D.

Aksharshloki (¥ÿ¢ÚÔH¢ïÜUè)

3rd Prize – Bronze

01

 

Sphurti Competition Winners – SÈUê<¼SÐ{¢üç±…ï¼¢

Medal

Points

1

Sadhu Niranjandas

Raji Ravi D.

Shastriya Sphurti Spardha (ࢢ›è²SÈUê<¼SÐ{¢ü)

2nd Prize – Silver

02